İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Hangi Evrede Yapılır ?

Genelde toplumumuzda doktora gitmeye utanılması nedeniyle sıklık derecesi tam bilinmese de en çok görülen hastalıklardan birisidir. Hastalarda tuvalete gitmeyi işkence haline getiren yırtılırcasına bir ağrı ve yanma vardır. Utanma duygusu nedeniyle hastalar önce kişisel çabalarla bu durumu düzeltmeye çalışırlar. Bunda da çoğu zaman başarılı olamazlar. Sonuçta sorun daha da derinleşir ve dayanılmaz bir hal alır. Tedavide çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Hastalık kış aylarında daha fazla görülür. Bununda en büyük nedeni kışın kabızlık yakınmalarının artmasıdır. Hastalar tuvalete çıkmaya korkar. Tuvaletim gelir diye yemek yemeğe korkar. Ağrı dışında kaşıntı ve kanamada görülebilir. Anal çatlaklar hayatın herhangi bir döneminde, hatta bebeklik çağlarında bile görülebilir. Makat bölgesindeki ağrılı sorunların başında gelir. Hastalar cam batması veya bıçak kesmesi diye tanımlayabilirler ve bu şekilde doktorlara başvururlar. Buradaki çatlakların bu kadar ağrı yapmasının nedeni bu bölgenin sinir yönünden çok zengin olmasındandır. El ve yüzdeki bir kesiden çok daha fazla ağrı ve yanma oluşur. Herhangi bir nedenle oluşan anal bölge kesikleri sinir uçları vasıtasıyla anında hissedilir.

Anüs çevresinde birbirini saran 2 çeşit kas tabakası vardır. Dışkılama sırasında zorlanma ve ıkınma bu kas yapısında refleks bir kasılmaya neden olur. Kasılma, oluşan çatlağın daha fazla yırtılmasına ve derinleşmesine neden olur. Bu kısır döngünün bir noktada kesilmesi tedavinin esasını oluşturur.

Kabızlık, düzensiz dışkılama, bazen de ishal nöbetleri makat derisinde fissürü oluşturur. Bebeklerde sık olarak görülen makat çatlaklarında asıl neden bebeklerdeki dışkılama zorluğudur. Bu zorluk nedeniyle makatta yüzeyel çatlaklar oluşur. Bunlar geçici, akut çatlaklardır. Basit tedavi yöntemleri ile düzelirler. 3 hafta içinde düzelmeyen çatlaklar artık kronikleşmiştir. Her dışkılama sırasında dışkının çatlağa teması iyileşmeyi geciktirir. Makat kaslarında kasılmaya neden olur. Özellikle istek dışı çalışan anüsün iç kısmındaki kasın kasılı kalması ve gevşememesi çatlağın iyileşmesini engeller.

Fissür kış aylarında daha fazla görülmektedir. Çünkü kış aylarında kabızlık yakınmaları artar. Ayrıca ishal nöbetleri, sürekli laksatif kullanımı, crohn hastalığı, hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler, makat yoluyla cinsel temas, kemoterapi görmek makat çatlaklarına neden olabilmektedir. Ağrı dışkılama sonrası saatlerce sürebilir. Hastalar taharetlenmeden sonra kurulanırken bir miktar kanın tuvalet kağıdına bulaştığından bahseder. Bu ağrılar nedeniyle hasta dışkılamasını geciktirir. Buda dışkının daha fazla sertleşmesine neden olur. Yırtık daha da derinleşir.

Makat çatlağından korunmak için fazla ıkınmamalıdır. Kabızlık için posa bırakan diyet elzemdir. Günde en az 3 litre su içmelidir. Bebeklerde alt bezini sık sık değiştirmelidir. Anal fissürde tedavi yöntemine karar verirken altta yatan neden iyice araştırılmalıdır. Hastada iltihabi bir bağırsak hastalığı olup olmadığı, kadınlarda rektosel varlığı araştırılmalıdır. Kalın bağırsağın araştırılması için yapılacak kolonoskopi ancak fissür düzeldikten sonra yapılmalıdır.

Tedavi için nitratlı kremler, botox uygulaması, cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi