İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Kimlere Uygulanır ?

Makat çatlağı veya diğer adıyla anal fissür makat bölgesini örten deride oluşan yırtılmalardır. Bunun sonucu olarak hastalarda ağrı, kanama, akıntı ve kaşıntı oluşur. Genelde çatlak başlangıçta yüzeyseldir. Zorlu bir dışkılama veya kabızlık sonucu oluşmuştur. Kabızlığın ortadan kalkması ile hızla iyileşir. Bazen iyileşme olmaz ve çatlak derinleşir ve iç makat kasına kadar ulaşır. Bu oluşmuşsa artık hastalık kronikleşmiştir. Bu süre yaklaşık 1,5-2 ayı bulabilir. Kabızlık veya ishallerin devam etmesi olayı içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bunun dışında her dışkılama sırasında dışkının yaraya temas etmesi iyileşmeyi geciktiren en önemli nedenlerden biridir. Çünkü oluşan tahriş iç makat kasında kasılmaya neden olur. Sağlıklı kişilerde normalde makat kaslarındaki kasılma %25 civarındadır. Fakat çatlağı olan hastalarda ise bu oran %90 civarına çıkar. Çatlaklar makatta arka duvarda ve anüs deliğinin ağzındadır. Eğer çatlak zemininde enfeksiyon gelişirse nöbetçi meme tabanında apse oluşur.

Hastalar dışkılama sırasında oluşan ağrıdan yakınır. Bu ağrı yanma veya yırtılma şeklinde bir histir. Ağrı oluştuktan sonra saatlerce sürebilir. Ağrı anüsün en içinde bulunan veya istemsiz olarak çalışan iç sfinkten kasının kasılmasıyla oluşur. Hastalar bu ağrı nedeniyle tuvalate gitmeye korkar ve dışkılarını tutar. Bunun sonucu dışkı daha da katılaşır ve çıkarması zorlaşır. Çıkarken de daha çok ağrı olur. Bu durum bir kısır döngü şeklinde sürüp gider. Yırtığın dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı gelişebilir. Taharetlenme sırasında hastanın eline gelir. Çatlak yerinde zaman zaman kanama olabilir. Bu kan açık kırmızı renktedir ve sıklıkla peçeteye bulaşır veya dışkı üzerinde görülür. Makattaki yırtığın enfeksiyonu akıntıya yol açabilir. Buda hastada ıslak makat oluşturur ve kaşıntıya yol açar.

Makat çatlakları sürekli kabızlık, sert(taş gibi) bir dışkının makattan geçmesi sırasında bu bölgede yırtık oluşturmasıyla oluşur. Aynı durum yoğun ishal durumlarında da olur. Lifli gıdalardan yoksun beslenme, günlük alınan su miktarının az olması, benzer sorunlar yaratabilir. Son zamanlarda özellikle protein diyeti gibi tek yönlü beslenme makat çatlaklarını arttırmıştır. Sürekli dışkı yumuşatıcı kullanımı da zararlıdır. Hamilelik döneminde veya lohusalık sırasında çatlaklar sıktır. Makat yolu ile cinsel temas lösemi hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması diğer etmenlerdir. Fissür gelişiminde kişisel hijyenin, taharetlenmenin fazla ilgisi yoktur.

Teşhisinde kabızlığın ortadan kaldırılması esastır. Bu amaçla diyet düzenlenir. En önemlisi posa bırakan sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet verilir. Hastaların günde en az 3 litre su içmeleri öğütlenir. Acı, ekşi ve baharatlı gıdalardan uzak durmaları istenir. Hastalar her gün 10 dakika süre ile günde en az 2 kez oturma banyoları yapmalıdır. Bir leğen içine konulan ılık suya oturur. Bu makat bölgesindeki ağrıyı hafifletir. Oturma banyosu ile ortalama 5 dakika süre ile buz kompresinin ardışık olarak uygulanması çok etkilidir.

Bebeklerin çatlaklarında çinko oksitli merhemler kullanılabilir. Lokal anestezik merhemler bölgesel ağrıyı ve spazmı azaltır. Nitrogliserinli (gliseril trinitrat) krem iç makat kasını gevşetir ve fissürü iyileştirir.

Fissür tedavisinde günümüzde botox enjeksiyonları uygulanmaktadır. Bununla anal spazm ortadan kalkar. En son çenede LİS ameliyatı denilen operasyon uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi