İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Nerede Yapılır Ve Fiyatı Nedir ?

Anüs çatlakları anal kanal içinde olan yırtılmalardır. Deriden anüsün içinde olan ve dişli çizgi denilen yere kadar olan yırtılmalardır. Bu bölge ağrı sinirlerinden çok zengin olduğundan çok ağrılı bir hastalıktır. Çatlaklar akut veya kronik olabilir. Akut fissürler kendiliğinden veya çeşitli ilaçlarla düzelirler. Eğer fissür yakınmaları 4-6 haftalık bir tedaviye rağmen gerilemediyse artık kronikleşmiş olarak kabul edilir.

Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bebeklerde bile görülebilir. Bayanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Yerleşim yeri olarak erişkinlerin %99’unda anüsün arka orta çizgisinde, kuyruk sokumuna yakın yerdedir.

Kronik kabızlık, kronik ishal, travma, hamilelik oluşumunda etkilidir. Anal bölgede yapılan cerrahi operasyonlar, kişilerin anatomik yatkınlığı, anal bölgenin çeşitli travmaları, anal seks oluşumunda etkili diğer faktörlerdir. Fissürün iyileşmemesinin nedeni buradaki basınç nedeniyle oluşan anal iskemidir. Basınç nedeniyle bu bölgedeki kan dolaşımı bozulmaktadır. Fissürlerde fissürün cilt tarafında bir cilt takıntısı, anal kanal içinde büyümüş papilla görülür. Bunların ortasında derin fissür tabanı vardır. Tabanda içteki adelenin lifleri görülür. Tedavi edilmeyen fissürlerde apse ve fistül gibi komplikasyonlarda görülebilir.

Anal fissürlerde ana belirti ağrıdır. Ağrı dışkılama ile başlar ve vakasına göre 3-4 saat sürebilir. Çocuklardaki fissürlerde ağrı yanında kanamada sıktır. Yetişkinlerde kanama çok azdır ve taharetlenme sırasında peçeteye bulaşır. Bunun dışında kaşıntıda gözlenebilir. Ayırıcı tanıda crohn, anal kanser, AİDS ve anal apse düşünülmelidir.

Anüs çatlak tedavilerinde akut çatlaklar tıbbi tedaviyle düzelir. Bu tedaviyi hasta evinde yapabilir. İlaç tedavisi olarak rahatlatıcı anal pomadlar verilebilir. Posa bırakan bir diyetle kabızlığın ortadan kaldırılması, ıkınmadan düzenli bir dışkılama hastanın tuvalet alışkanlığı edinmesi ve sıcak suya oturma banyoları genelde akut fissürlerde tedavi edicidir.

Kronik fissürlerde ise kişinin evde yapacağı tedavi yeterli olmaz. Anal spazmı ortadan kaldırmadan fissürün düzelmesi sağlanamaz. Günümüzde ofis tedavisi olarak botox enjeksiyonları yapılmaktadır. 100 ünite botox lokal anestezi altında internal sfinkter çevresine yapılır. 10 gün içinde internal sfinkterdeki spazm çözülür. Hasta daha rahat dışkılar. Bu arada hastalar posa bırakan bir diyete geçer. Sebze yemeklerine ve meyveye ağırlık verir. Günde 3 litre su içer. Acı ve baharatlı gıdalardan uzak durur. Mayalı ve alkollü içkiler içmez. Birde günde 10 dakikayı geçmemek üzere 2 kez oturma banyosu yapar. Botox tedavileri proktoloji uzmanları tarafından yapılır. 0232 229 00 25  veya 0533 963 54 45 numaralı telefonları ararsanız gerekli bilgi verilecektir. Düzelmeyen vakalarda son çare olarak LİS ameliyatı uygulanır. Bu tedavi spinal veya kaudal anestezi altında yapılır. Anüs içindeki kas yan taraftan kesilerek spazm ortadan kaldırılır. Sağlık bakanlığının yasaklaması nedeniyle ücret yazılamamaktadır. Muayenelerimiz ücretsizdir. Muayenehaneye uğradığınızda hem hastalığınız teşhis edilir, hem de tedavide ödenecek ücret belirlenir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi