İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Sonrası Tekrar Eder Mi ?

Çatlak tedavisinde çok çeşitli yöntemler vardır. Bunları ilaç tedavisi, ofis tedavileri ve ameliyat olarak ayırabiliriz. Makat çatlakları tedavi edilmezse nadiren kendiliğinden iyileşir. Fakat genelde gittikçe kronikleşir, çevresi kalınlaşır, hasta ameliyat olsa bile sonuç alınmayabilir. Bu nedenle hastaların utanma duygusunu bir kenara bırakıp mutlaka muayene ve tedavi olmaları gerekir.

Makat çatlağı tedavisinde oturma banyoları verilir. Bunlar için hazırlanmış özel küvetler vardır. Bunlar klozet içine oturan özel plastik oturma küvetleridir. Oturma banyosu yerine yaz aylarında tedavi yapılırsa denizde tuzlu su ile banyo yapmak yara iyileşmesini kolaylaştırır.

Makat çatlağı tedavisinden sonra hastaların uygun diyetle beslenmesi gerekir. Hastaların yoğun şekilde dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanması uygun değildir. Dışkılamanın rahat olması ve kabızlığın giderilmesi amacıyla günde 3 litre su içilmesi bol lifli posa bırakan bir diyete yönlenilmesi gerekir. Tahıl, bakliyat, pirinç, sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlığın düzelmesine neden olur. Buda tedavi sonrası fissürün nüxünü önler.

Tedavi sonrası baharatlı gıdalar ve özellikle acı nüxü kolaylaştırmaktadır. Kebap ve hamburger gibi fast-food yiyeceklerde kabızlık problemi yaratmaktadır. Turşu, pizza, alkol ve özellikle mayalı içecekler (bira, şarap), ketçap, turunçgiller gene sakıncalı yiyeceklerdir. Tedavi bitimine kadar uzak durulmalıdır.

Bebeklerin çatlaklarında mamaların içine bol su konmalıdır. Mümkün olduğunca anneler bebeklerini sütleriyle beslenmelidir. Çinko oksitli merhemler bebeklerin pişiklerinde kullanılan ve makat çatlaklarında çok etkili olduğu bilinen kremdir. Bebeklerdeki akut çatlaklar kabızlık veya ishal sorunları çözüldüğünde genelde kendiliğinden düzelir.

Yetişkinlerde nitrogliserinli kremler kullanılabilir. %0.2’lik veya %0.4’lük nitrogliserinli kremler iç makat kasındaki kasılmayı ortadan kaldırarak fissürün iyileşmesini sağlar. Genellikle günde 2 kez kullanılması önerilir. Fazla miktarda kullanılırsa tansiyonu düşürür. Hasta da baş ağrısı, baş dönmesi, terleme ve baygınlık hissi oluşur.

Spazmın ortadan kaldırılması için anüs iç kasının içine botox enjeksiyonları yapılabilir. Botox makat kasında geçici bir felç oluşturarak spazmı ortadan kaldırır. Hastalara 100 Ü botox uygulanır. Bu tedaviden sonra hastaların kabız kalmamaları gerekir. Kabızlık ve botox sonrası verilen tedaviyi yapmamak nükslere neden olmaktadır. Çünkü yapılan botoxun spazmı ortadan kaldırma süresi 6 ayı geçmez. Bu süre zarfında fissürün düzelmesi gerekir. 6 ay içinde düzelmeyen fissürlerde 2. botox dozu yapılabilir. Eğer 2.dozdan da sonuç alınmazsa cerrahi girişim önerilir. Botox tedavisi sırasında makat çatlağı düzelse bile nöbetçi meme kaybolmaz. Buda lazerle kesilerek alınabilir.

Tedavilerin başarılı olması çatlağın tekrarlamaması için kabız olmamalıdır. Bunun için düzenli beslenme esastır. Sebze, meyve ve özellikle baklagil ağırlıklı diyet gerekir. Günde en az 3 litre su içmelidir. Düzenli yürüyüş tarzında sporlar uygundur. Baharatlı gıdalardan uzak durmalıdır. Kahve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Günde en az 1 kez oturma banyosu yapmalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi