İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Yöntemleri Nelerdir ?

Anüs çatlakları hemoroitten sonra anal bölgede en çok görülen 2. hastalıktır. En büyük nedeni kronik kabızlıktır. Anüs arka duvarında yırtılma oluşur. Şiddetli ağrı ve yanma ile karakterizedir. Bu ağrı ve yanma kişiyi çok rahatsız eder. Tuvalete gitmeye bile korkar. Bayanlarda daha sıktır. Nedeni ise gebelik ve doğum döneminde yaşadıkları düzensiz dışkılamadır.

Çatlakların en büyük nedeni kabızlıktır. Artan anal basınç nedeniyle dışkı çıkarmak güçleşir. Anüs derisinde yırtılmalar olur. Ayrıca ishal nöbetleri çok fazla acı yeme, doğum sırasında fazla ıkınmak gibi nedenlerde de oluşabilir. Bazı enfeksiyonlar crohn hastalığı, lösemi ve anüs kanseri de yırtık nedeni olabilir.

En belirgin semptom dışkılama sırasında ve sonrasında oluşan şiddetli ağrı ve yanmadır. Ağrı çatlağın üzerinden feçes geçerken başlar ve saatlerce sürebilir. Bunun dışında hastalarda akıntı ve buna bağlı kaşıntı görülebilir. Zaman zamanda peçeteye bulaşır tarzda kanamalar olabilir. Bunlar açık kırmızı renktedir ve genelde taharetlenme sırasında ortaya çıkarlar. Kronik vakalarda hastaların eline nöbetçi meme denen bir oluşum gelir. Buna feçesin takılmasıyla o bölgede enfeksiyon gelişebilir.

Akut gelişen çatlaklarda tedavi genelde tıbbidir. Cerrahi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Tedavi de amaç kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için hastalara posa bırakan bir diyet önerilir. Hastalar günlük 3 öğün yemek içinde mutlaka bir öğün sebze yemeği yemelidir. Yemek sırasında salatayı eksik etmemelidir. Meyveyi de bol miktarda tüketmelidir. Meyve suları meyvenin yerini tutmaz. Bebek çatlaklarında mamaların yanında bebeklere bol su verilmelidir. Anneler mümkün olduğu kadar bebeklerini kendi sütü ile emzirmelidir. Yetişkinlerde aldıkları günlük süt miktarını arttırmalıdırlar. Tercihen günde en az 3 litre su içmelidirler. Kabızlık ortadan kalktığında dışkılama yaparken makatta duyulan ağrı epeyce azalır.

Diğer bir konu hastalar baharatlı gıdalardan özellikle acıdan uzak durmalıdır. Acı yiyecekler bu bölgedeki spazmı artırmaktadırlar. Mayalı içkilerde anüs bölgesinde spazm oluşturmaktadır. Bira, şarap gibi mayalı içkilerden uzak durulması gerekir.

Kronik fissürü olan vakalarda günümüzde ofis tedavisi olarak botox uygulanmaktadır. Tedavide amaç anal bölgedeki spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla özellikle içteki kasta kısmi felç oluşturan botox enjeksiyonları yapılır. Bu amaçla tercihen proktoloji masası kullanılır. Önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Sonra rektal tuşe ile internal sfinkter hissedilerek 100 Ü botox 3 veya 4 kadrana uygulanır. Botoxun etkisi 10 gün sonra ortaya çıkmaktadır ve 6 ay etkisi sürmektedir. Anal spazm ve kabızlık ortadan kalkınca genelde 2-3 ay içinde %90-95 sonuç alınmaktadır.

Botox tedavisinden sonra hastalara oturma banyoları verilir. 10 dakika süre ile hasta günde en az 2 kez oturma banyosu yapar. Sonra anüsü kurulayıp anestezik merhemleri kullanır. Bunların yarar sağlamadığı vakalarda LİS ameliyatı denilen anüsün iç kısmındaki adele kesilir ve spazm bu şekilde ortadan kaldırılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi