İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi

Tıbbi adı kronik olan fissür olan makat çatlağı anüs derisinde ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan yırtıkdır. Akut olarak oluşan fissürler yüzeyseldirler. Uygun tedavi ile hızla iyileşir. Olay kronikleşirse yırtık derinleşir ve alttaki iç sfinkter kasına kadar ilerler. 6 haftayı geçen makat çatlaklarında artık olayın kronikleştiğinden bahsetmek gerekir.

Makat çatlaklarında ana neden anüsü çevreleyen kaslarda içteki internal sfinkterdeki direnç artışı ve kasılmadır. 2-4 cm uzunluğunda ve 2-3 mm kalınlığındaki bu kas spazma yol açar ve çatlağın kronikleşmesine yol açar.

Çatlak oluşumunda en büyük neden kronik kabızlıktır. Bazı ishal nöbetleride buna neden olabilir. Ayrıca yaraya dışkının temas etmeside enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu enfeksiyonda spazma neden olan diğer bir faktördür.
Makat çatlakları buranın anatomisine bağlı olarak %90 arkada yer alır. Bazı Crohn , colitis ülseroza, Tbc ve AİDS gibi hastalıklarda yanlarda veya öndede fissürler görülebilir.

Kronik vakalarda hastanın makat deliğinin ağzında ve kalın bağırsağın çıkış noktasında bir yırtık vardır. Ayrıca bu hastaların makad derisinde nöbetçi bir meme bulunur. Buna sentinel pile veya skin tag denir. Çatlak kenarlarının tabanında iç makad kaslarının lifleri görülür. Ayrıca çatlağın üstündede büyümüş kıl veya ter bezi görülebilir. ( Hipertrofi anal papilla ). Bunu hastaların bazıları hemoroid zannederler. Fissür zemininde gelişecek bir enfeksiyon papillada apse gelişimine yol açabilir.

Kabızlığa bağlı sert, kuru dışkı bu bölgeden geçerken yırtılmaya yol açar. Ayrıca bunu sürekli oluşan ishallerde yapabilir. Lifli gıdalardan yoksun fast-food türü yiyecekler veya çeşitli amaçlarla kullanılan protein diyetleri fissürün diğer bir nedenidir. Kronik kabızlık çekenlerin sürekli dışkı yumuşatıcı kullanmaları fissürün artmasına yol açar.

Crohn, colitis ulserosa, TBC, AİDS ve Lösemi hastalarında atipik yerleşimli fissürler görülebilir. Hamilelik döneminde, makad yolu ile cinsel temas ve bağışıklık sisteminin zayıflaması makad çatlağı yapan diğer nedenlerdir.
Çatlak 15-40 yaşları arasında sıktır. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür. Makat çatlağında en belirgin semptom ağrıdır. Hasta bunu dışkılama sırasında ve sonrasında yanma, yırtılma şeklinde tanımlar. Bu ağrı dışkılama sonrası saatlerdir sürebilir. Bu ağrının nedeni internal sfinkter dediğimiz adeledeki spazmdır. Hastalar bu ağrı nedeniyle tuvalete gitmeye korkarlar. Buda dışkının daha da sertleşmesine ve spazmın artmasına yol açar. Bu kısır döngü içinde yaşayan hastada tedavi bu döngüyü kurmak için spazmı ortadan kaldırılmasıdır.
2. belirti makad dış kenarında bir şişme olabilir. Bu buradaki nöbetçi papillanın şişmesine bağlıdır ve hastalar tarafından çoğu zaman hemoroidle karıştılır.

Kanama fissürlerde nadirdir. Bu genelde az miktarda parlak kırmızı bir kanamadır. Çoğu zaman peçeteye veya dışkıya bulaşık tarzdadır. Nadirende hastalarda kaşıntı olabilir. Makat çatlaklarında muayene sırasında yapılacak bir lokal anestezi ağrı nedeniyle olan kısıtlı muayeneyi önler. Anaskopla muayene olanağı sağlar. Bununla yandaş bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Kanamaların bazen bir kanserden olabileceği de unutulmamalıdır.
Doktora utanma nedeniyle gitmeyen hastalar kendilerine göre çeşitli tedaviler denerler. Bunların çatlağı arttırmaktan başka bir sonucu yoktur.
Günümüzde makat çatlağı tedavisinde 1. Ofis tedavileri 2. Ameliyat uygulanır.

Ofis tedavilerinde kullanılacak en son yöntem botox enjeksiyonudur. Hastaya lokal anestezi altında 100 ü botox internal sfinkterin olduğu yere uygulanır. Botoxun etkisi 10 günde ortaya çıkar. Buradaki kasta bir parazi oluşturur ve spazmı ortadan kaldırır. Botoxun etkisi 6 ay sürer. Spazm ortadan kalktıktan sonra yaklaşık 2-3 ay içinde %90 oranında iyileşme görülür.

Botox sonrası hastalara lifli, posa bırakan gıdalar önerilir. Günlük ortalama 3 litre su içmesi istenir. Baharatlı özellikle acı yemekten kaçınması istenir. Birde 10 dk lık periyotlarla günde 2 kez oturma banyosu tavsiye edilir.

Ameliyat olarak LİS ameliyatı yapılır. Dinlenme halinde yüksek olan basıncı düşürmek için internal anal sfinkten kesilir. Operasyona karar vermeden önce hastaların mutlaka ofis tedavilerini denemelerinde fayda vardır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi