İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Makat çatlakları kronik kabızlık sonucu gelişen şiddetli ağrıyla karakterize bir hastalıktır. Hastalardaki şiddetli spazm bu bölgede kan dolaşımının bozulmasına neden olur. Yoksa çatlak oluştuktan sonra yaranın bakımının yetersizliği etkilemez. Direkt yara bakımına yönelmek sorunu kökünden çözmez.

Çatlak tedavisinde amaç oluşmuş olan anal spazmın çözülmesidir. Bu amaçla çeşitli ilaçlar kullanılabilir, botox enjeksiyonları yapılabilir veya hiçbir sonuç alınamayan vakalarda LİS ameliyatı denilen anüsün iç kısmındaki adele kesilebilir. Ayrıca bölgesel olarak kullanılan nitrogliserin içeren rektoderm’de adeleyi gevşeterek etki etmektedir. Bunların dışında her gün sabah-akşam 10 dakika süre ile yapılacak oturma banyoları da anüsü rahatlatır ve ağrıyı azaltır.

Bitkisel olarak fissür tedavisinde kullanılan bir ilaç yoktur. Aktarlarda satılan ve önerilen ilaçların faydası sınırlıdır. Hastalar daha çok evde hazırladıkları ürünleri tercih etmektedir.

  1. Kantaron Yağı: Halk arasında en çok bilinen ve kullanılan maddedir. Anüs kaslarını gevşetici etkisi yoktur. Dışkılama öncesi ve sonrası bir parmakla anüs ve çatlak üzerine sürülmesi burada koruyucu bir bariyer oluşturur. Havayla teması önlenen çatlakta ağrı azalır. Ayrıca dışkının çatlakla karşılaşma olasılığı da azalmaktadır.
  2. Sinameki: Kabızlığa iyi gelir. Bağırsakların hareketlerini arttırır. Hastaların çayı günde 2 kereden fazla kullanmaları ishallere yol açabilir. Buda fissürün artmasına neden olabilir.
  3. Meyan kökü ekstresi: Bir tür kortizon cinsidir. Kimyasal kortizonlara yakın etkisi vardır. Kortizonların yan etkileri bunlarda görülmez. Bağışıklık sistemini bozmaz. Kimyasal kortizonların 1 haftadan fazla kullanılması gerekirken bitkisel kortizonlar güvenli uzun zaman kullanılabilir. Makat çatlağının neden olduğu, ağrı, yanma, kaşıntı yakınmalarını ortadan kaldırır. Hasta eğer var olan dermatit, mayasıl gibi hastalıkları için kortizon kullanıyorsa bu tedaviye de yardımcı olur.
  4. Atkestanesi: Tüm vücuttaki damarlarda dilatasyon dediğimiz genişlemelere engel olur. Bu nedenle varis, hemoroid ve ödem oluşturan tüm hastalıklarda kullanılabilir. Mevcut yarada enfeksiyonun yol açtığı ödemi ortadan kaldırır. Kanama olan vakalarda kanama durur. Kan dolaşımının düzenli bir şekilde olmasını sağlar.
  5. Karanfil yağı: Lokal anestezik etkisi vardır. Bölgesel uyuşma yapar. Anestezi olduğunda hasta fissüre bağlı ağrı ve acıyı daha az hisseder. Fissüre uygulandığında cam kesiği tarzında ağrıyı hasta hissetmez. Dolayısıyla ağrıya bağlı anal spazmda azalır, hasta daha rahat dışkılar. Ağrı olacak diye tuvaletten kabus gibi korkan hasta karanfil yağı ile tuvalete rahatça çıkar. Ağrı ve acıyı hissetmemesinin yanında yarada hızla iyileşir.
  6. Karanfil çayı: Karanfilin kas gevşetici özelliğinden yararlanılır. Çok etkili bir ajandır. Karanfil çayı demlendikten sonra oturma banyosu içine dökülür. Hasta sabah akşam 10 dakika süre ile oturur. Dışkılarken ağrı çok azalır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi