İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anus Çatlak’ı Nedir ?

Çatlak, yırtılma anüs arka duvarında oluşan yaralardır. Toplumda oldukça sıktır. Erkek/kadın oranı  4/1 şeklindedir. Anüs arka duvarı kuyruk sokumu kemiği ile komşudur. Oluşacak bir spazm sonucu dışkı çıkarken en çok bu bölgede yırtılmalara yol açar. Çatlağı olan hastalar genelde utanma duygusu nedeni ile erkenden doktora gelmediklerinden genelde olay kronikleşir. Hastalar tam bilemediklerinden bu hastalığı da hemoroid veya mayasıl şeklinde isimlendirebilirler.

Diz-dirsek pozisyonunda yapılan muayenede saat 12 hizasında bir yırtık görülür. Bu akut şekilde yeni oluşabilir veya olay tedavi edilmezse kronikleşir. Çatlak kronikleştikçe oluştuğu deride bir ödem ve iltihap oluşur. Buna nöbetçi meme denir. Hastanın eline gelen bu kitle hemoroid sanılır.

Anal fissürlerin oluşumunda en büyük neden kronik kabızlıktır. Kabızlığa bağlı gelişen fissürlerde oluşan ağrı ve spazm nedeni ile kişi tuvalete gitmeye korkar. Tuvaletini tutar. Buda kabızlığın daha da artmasına neden olur. Böyle bir kısır döngü sürüp gider. Bu kısır döngüyü bir noktada kırmak tedavinin esasını teşkil eder. Kabızlık dışında ishal atakları da fissüre yol açabilir. Çeşitli anüs yaralanmaları ( anal ilişki ve kazaları ), anüs içine sokulan yabancı cisimlerle, dizanteri gibi bazı enfeksiyöz ishallerde fissür görülmektedir.

Tanı genelde fizik muayene ile konur. Diz-dirsek pozisyonunda ve tercihen proktoloji masasında yapılan muayenede saat 12 hizasında anal fissür görülür. Tabanında içteki kasın lifleri, dışta nöbetçi meme, cilt plisi saptanır.

Anus Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Hastalar dışkılama sırasında ve sonrasında oluşan şiddetli ağrıdan yakınır. Bu yanma şeklinde de olabilir. Dışkının fissüre teması şiddetli ağrıya neden olur. Tuvaletten çıkan hasta saatlerce ağrı duyduğunu söyleyebilir. Ağrı nedeni ile anüsde şiddetli spazm vardır. Bu spazm ve ağrı nedeni ile her tuvalet hasta için bir strestir.

Ağrı ve yanma dışında hastalarda kanamalar görülebilir. Kanamalar hemoroiddeki gibi fazla miktarda değildir. Dışkılama sonrası peçeteye bulaşır tarzda, kırmızı renkli kanamalardır. Kanama dışında akıntıya bağlı olarak anal kaşıntılar görülebilir.

Anal fissür tedavisinde amaç anal spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Öncelikle fissüre neden olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla hastaya bir diyet programı verilir. Hastalara posadan zengin bir gıda verilir. 3 öğünden 1 öğün sebze yemeği yemesi istenir. Meyve ve salatayı sofradan eksik etmemesi istenir. Hastaya günlük en az 3 litre su içmesi öğütlenir. Su bağırsakların çalışması ve dışkının yumuşaması için elzemdir. Sedanter yaşam hastanın sindirim sisteminin çalışmasını yavaşlatır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar hastalara yürüyüşler, kendini yormayacak, yaşa uygun egzersizler verilir. Hastalar dışkılama ihtiyacını ertelememelidirler. Refleks oluştuğunda hemen tuvalete gitmelidir. Tuvalette ihtiyaç giderildikten sonra fazla kalınmamalıdır. Fazla miktarda ıkınmak anal basıncı arttıran en büyük nedenlerden biridir.

Anal spazmı ortadan kaldırmak için günümüzde botoks tedavisi yapılmaktadır. 100 Ü. Botoks lokal anestezi altında internal sfinkter çevresine yapılır. Önerilen tıbbi tedavi eşliğinde %90-95 sonuç alınmaktadır. Sonuç alınmayan vakalarda LİS denilen operasyon uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi