İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anus Çatlak’ının Belirtileri Nelerdir ?

Makatta çatlak yani kronik anal fissür anal bölgeyi örten derideki yırtılmadır. Genellikle arka orta hatta görülür. Makatta çatlak içeride olduğu için hasta en iyi diz-dirsek pozisyonunda muayene edilir. Makat iki yana doğru çekilir. Hastaya bir miktar ıkınması söylenir. Bu durumda saat 12 hizasında diklemesine oluşmuş çatlak görülür. Bu arada nöbetçi meme, cilt plisi de  görülebilir. Çatlak zemininde de iç sfinkter kasının liflerini görmek mümkündür.

Çatlak genelde kabızlık çekenlerde görülen bir patolojidir. Kabızlık nedeni ile uzun süre dışkılayamayan hasta ıkınarak kendini zorlarsa sert ve kuru dışkı makat derisinde yırtık oluşturur. Bu sırada hasta çok şiddetli bir ağrı ve yanma hisseder. Hasta ister istemez kendini kasar ve anal spazm artar. Bu ani oluşan çatlaklar eğer kabızlık sorunu ve anal spazm ortadan kaldırılırsa kendiliğinden düzelir. Başlangıçta derin olmayan çatlak tedavi edilmediğinde derinleşir ve üzerinde enfeksiyon gelişir. 2-3 ayı geçmiş çatlaklarda artık kronik anal fissür gelişmiştir. Olayın kronikleşmesinde düzensiz dışkılama alışkanlığı, anüs kaslarındaki aşırı spazm veya kronik bir hastalık ( Crohn gibi ) sorumlu olabilir. Ender olarak da kabızlığın aksine ishal atakları da fissür oluşumunda etkili olabilir. İshal nedeniyle hasta sık sık tuvalete gider. Her tuvalette ıkınır. Bu tepkisel olarak makat kaslarında spazma neden olmaktadır.

Anüs Çatlağı Ağrı Yapar mı?

Makat içindeki çatlak üzerinden dışkılama sırasında façes geçer. Feçesin teması şiddetli ağrı doğurur. Bu ağrı anal spazmı arttırır. Hasta tuvalete gitmeye korkar, tuvalete gitmeme dışkının sıvı içeriğini azaltır daha katı ve sert hale gelmesine neden olur. Bunun çıkarılması daha ağrılı olur. Bu kısır döngü böylece sürüp gider.

Kronik anal fissürlerde anal belirti dışkılama sırasında oluşan şiddetli ağrı ve yanmadır. Bu acı yırtılma şeklindedir. Süresi çok değişkendir. Bir kaç dakikadan saatlerce süre şekillerde değişebilir. Ağrının nedeni makat kaslarındaki spazmdır. Ağrı ve yanmanın şiddeti kişiden kişiye hastalığın şiddetine göre değişir.

2.belirti zaman zaman görülen kanamalardır. Kanama bir hemoroiddeki gibi şiddetli değildir. Az miktarda parlak, kırmızı renktedir. Hasta bunu peçeteye bulaşmış olarak gördüm diye tanımlar.

3.belirti kronik vakalarda nöbetçi meme dediğimiz bir oluşumun hastanın eline gelmesidir. Hastalar bunu genelde hemoroid memesi sanır. Çatlağın dış kenarının ödem nedeniyle şişmesiyle oluşur. Makat temizliği yapılırken daha önce olmayan bir çıkıntı hastanın eline gelir.

4.belirti zaman zaman görülen akıntı ve kaşıntıdır.bu fissür zemininin iltihaplanması ile oluşan bir durumdur.  Bu akıntı hastanın iç çamaşırını kirletebilir.

Tedavide amaç oluşan anal spazmın daha doğrusu kısır döngünün bir noktadan kırılmasıdır. Akut vakalarda sadece kabızlığın ortadan kaldırılması soruna çare olur. Kronik vakalarda öncelikle hastaların tuvalet alışkanlığı yoluna konur. Posa bırakan bir diyet önerilir. Hastaya günde ortalama 3 litre su içmesi öğütlenir. Her gün sabah akşam 10 dakikalık oturma banyoları verilir.

Anal spazmı ortadan kaldırmak için Botox enjeksiyonları yapılır. Çok inatçı vakalarda LİS ameliyatı uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi