İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anüs Çatlak Tedavisi Nedir ?

Makat çatlağı veya diğer adıyla anal fissür çok sık görülen bir hastalıktır. Makat çatlağı müzmin kabızlık sonucu hastanın fazla ıkınması ile oluşur. Makat arka duvarında kuyruk sokumu kemiği üzerinde yırtılma oluşur. Anüs çatlağı kendini ağrı, kaşıntı ve zaman zamanda kanama ile gösterir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Bununda en büyük nedeni gebelik dönemlerinde oluşan kabızlık nöbetleridir.

Makat çatlağı yapan nedenler çeşitlidir. Çatlak durup dururken kendi başına meydana gelmez. Kişilerin sürekli katı gıdalarla beslenmesi, lifli posa bırakan gıdaları tüketmemesi kabızlık sorununa neden olur. Dolayısıyla sürekli kabızlık ve ıkınma beraberinde makat çatlağını getirmektedir. Sürekli kabızlık yanında şiddetli ishalde aynı duruma yol açabilir.

Lösemi hastalarında, crohn veya colitis ülseroza gibi kronik iltihabi hastalıklarda, kemoterapi görenlerde, bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda da çatlaklar oluşmaktadır. Fakat bunlarda oluşan çatlaklar daha atipik yerlerde olmakta ve daha kronik, inatçı seyretmektedirler.

Makat çatlağının oluşumunda kişisel hijyenin çok önemi yoktur. Fakat sert tuvalet kâğıdı ile temizlenmek zaman zaman çatlakların oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Makatta çatlak oluşmaya başladığında çeşitli belirtiler görülmeye başlar. Bu belirtilerin görülmesiyle birlikte önlemler alınırsa olay kronikleşmeden çözülür.

Makat çatlaklarında en önemli belirti dışkılama sırasında ve sonrasında görülen şiddetli ağrı ve yanmadır. Bunun dışında makatta kaşıntı ve bazen de peçeteye bulaşır tarzda kanamalar olabilir. Hastalar genellikle tuvalette makat bölgesinde cam kesiği gibi bir his olduğundan bahseder. Hastalar bu amaçla doktora gitmekten çekinirken veya ağrı nedeniyle tuvalet ihtiyaçlarını ertelerlerse fissür kronikleşir ve derinleşir. Tedavisi daha zor olur.

Makat çatlakları doğal yöntemlerle kronikleşmeden tedavi edilebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

  1. Oturma banyoları: Günde 2 kez 10’ar dakikalık oturma banyoları anal bölgedeki kasların spazmını çözer. Bu spazmın ortadan kalkması makat çatlağındaki oluşan hasarı kısa zamanda tedavi eder. Özellikle kabızlık ve kısa sürede kan dolaşımının hızlanmasını önleyerek makat bölgesinde yara oluşumunu engeller.
  2. Kabızlığın giderilmesi: Bunda en temel konu posa bırakan gıdaların yenmesi ve günlük en az 3 litre su alınmasıdır. Sebze yemekleri, meyve ve salata bu konuda en başta gelen gıdalardır. Probiyotik içeren yoğurt bol miktarda tüketilmelidir. Kabızlık sorunu yaşanmazsa oluşan fissür kısa zamanda düzelmektedir.
  3. Kremler: Anestezik madde içeren kremler çatlağın iyileşmesini sağlamaz. Ancak ağrıyı dindirir. Özellikle tuvalet öncesi uygulandıklarında ihtiyacın rahatlıkla giderilmesini sağlar.

Bu tür yöntemlerle düzelmeyen olayın kronikleştiği vakalarda günümüzde botox enjeksiyonları yapılmaktadır. Lokal anestezi sonrası uygulanan 100 ünite botox anal spazmı ortadan kaldırır. Spazm ortadan kalkar ve hastanın kabızlığı önlenirse fissür düzelmektedir. Tabi botox enjeksiyonları sonrası yine hasta kabız kalmamak için yukarıda anlatılan önlemleri almalıdır.

Kronik fissür vakalarında ameliyat son çaredir. Bu hastalara LİS ameliyatı denilen anüsün içindeki kasın kesilme işlemi uygulanmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi