İzmir Anüs Çatlak Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Anus de Çatlak Neden Olur ?

Anal bölge normalde kapalı durumdadır. Buradaki sfinkter dediğimiz kaslar ve hemoroit denilen buradaki damarların yastık görevi yapması ile kapalı durumda kalır. Büyük abdest veya gaz hissi geldiğinde açılır ve işlem bittikten sonra tekrar eski halini alır. Bu işleyiş dışkının normal olduğu zamanlarda sorunsuz işler. Fakat dışkı çeşitli nedenlerle katılaşabilir. Hasta bu dışkıyı çıkarmakta güçlük çekebilir. Kabızlık denilen bu tabloda hasta bu katılaşmış dışkıyı çıkarırken fazla efor sarf eder. Ikınarak anal bölgedeki basıncı artırır. Bu ıkınma ve basınca karşı anüs kasları gereken gevşemeyi yapamaz ve dışkı çıkarken anüste yırtılmalara ve çatlaklara neden olur. Bu çatlaklar genelde anal bölgenin en zayıf yerinde oluşur. Burası da kalın bağırsağın son kısmı ile kuyruk sokumu kemiğinin komşuluğudur. Yani diz-dirsek pozisyonunda saat 12 hizasıdır.

Bu arka duvarda oluşan çatlaklar başlangıçta akut çatlaklardır. Bunu yapan neden en başta kabızlık hemen ortadan kaldırılırsa bu da kendiliğinden düzelir. Fakat sorun ortadan kalkmazsa bu çatlak derinleşir ve 1 ayı geçmiş çatlaklarda artık kronik anal fissürden bahsedilir.

Çatlağın Sebepleri?

Anal fissürlerin %90-95 nedeni kronik kabızlıktır. Bunun dışında aşırı ishal nöbetleri, doğum sırasında aşırı ıkınmaya bağlı olarak, anüse yabancı cisim sokulması sonucu ve anal ters ilişki ile de fissür oluşabilir.

Fissürler bebeklikten ileri yaşlara kadar her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bebeklerde görülen fissürlerde neden ya kabızlık ya da ishal nöbetleridir. Bunların tedavi edilmesi fissüründe iyileşmesini sağlar. Yetişkin fissürlerinde durum farklıdır. Genelde akut dönemde hastalar gerek utanma duyusu ve gerekse boş vermişlik yüzünden üzerinde durmazlar. Olay gittikçe ilerler ve kronik bir hal alır. Eğer bir hastanın yakınmaları 1 ayı geçmişse artık kronik fissürü vardır. Kronik vakalarda fissür iyice derinleşir. Fissür zemininde anüs iç kasının lifleri görünür hale gelir. Bu durumda hastalarda deri çıkıntısı ve nöbetçi meme gibi oluşumlarda görülür. Bazı hastalar bu nöbetçi memeyi hemoroit sanırlar.

Anüs Çatlağı Belirtileri?

Hastaların en büyük şikayeti dışkılama sırasında ve sonrasında oluşan yanma ve ağrıdır. Bu ağrılar dışkılama bitse bile saatlerce sürebilir. Ağrılar gün geçtikçe kramp şeklini alabilir. Ağrı ve yanma dışında fissür zemininden zaman zaman kanamalar olabilir. Yalnız bu kanamalar hemoroitte olduğu kadar fazla değildir. Hasta bu kanamayı taharetlenme sonrası peçeteye bulaştı diye tanımlar. Bunun dışında fissür zemininin iltihabına bağlı olarak hastalarda akıntılar olabilir, bunlar hastanın iç çamaşırını kirletir.

Tanı genellikle gözle konur. Diz-dirsek pozisyonunda saat 12 hizasında arka duvarda dik bir şekilde çatlak görülür. Dışta cilt pilisi anüse doğru nöbetçi meme dikkati çeker.

Tedavide amaç anal spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla ya ameliyatla anüsün en içindeki kas kesilir. Buna LİS ameliyatı denir. Bunda %10-15 oranında gaz kaçırma-büyük abdest kaçırma gibi komplikasyon oluşabilir.

Anal spazmı ortadan kaldırmanın diğer yolu botox enjeksiyonudur. Yine iç sfinkter kası içine uygulanarak spazm çözülür. Ofiste yapılan 5 dakikalık bir işlemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi